top of page
Image by Jess Bailey
 • Hayaller Çemberindeyken, bir hayale geldiğimde o hayali satın almam gerekiyor mu?
  Hayır. O hayali satın almayı seçmediğiniz sürece gerekmiyor.
 • Fare Yarışı'ndan çıkıp Hayaller Çemberi’ne çıkmayı başardık! Kazanmak için "Yeni CASHFLOW® Günlük Gelirim" hedefini nasıl hesaplayacağınızı açıklayabilir misiniz?
  Fare Yarışından elde ettiğiniz Pasif Gelirinizi 100 ile çarpın. Daha sonra bu rakama 50.000$ ekleyin. Bu, kazanmak için gereken Yeni CASHFLOW® Günlük Gelir hedefinizdir. Hayalinize giderek ve onu satın alarak da kazanabileceğinizi hatırlayın.
 • Gayrimenkul satın aldığımda kartta belirtilen (artı veya eksi) bir nakit akışı tutarı var. Bu tutar konut kredisi ödemesinden sonraki net tutar mı yoksa konut kredisi ödemesi mi hesaplamam gerekiyor? Yatırım amaçlı bir gayrimenkul üzerindeki gayrimenkul ipoteğini ödeyip pasif gelirimi artırabilir miyim?
  CASHFLOW® 101'de gayrimenkul ipoteklerinin yatırım amaçlı gayrimenkuller üzerinde ödenmesi mümkün değildir. İpotek ödemesi, yatırım getirisinin ve aylık nakit akışının belirlenmesinde hesaplanır. Sanki sizin adınıza mülkü idare eden, kiraları toplayan, ilgili ipotek dahil masrafları ödeyen ve sonra da her ay (+ olduğunu varsayarak) bakiyeyi size gönderen bir mülk yöneticiniz varmış gibi.
 • Aylık ödemeleri yaparken neden evlerin ipotek yükümlülüğünü azaltmıyorsunuz?
  Gerçek hayatta bunu yapardınız. CASHFLOW’da oyun kolaylığı sağlamak için ipoteğin anapara tutarını ayarlamıyoruz. Çoğu ipotek doğası gereği uzun vadelidir ve bu oyunun amaçları doğrultusunda aylık bir ipotek ödemesi varsayılır.
 • Fare Kapanını bitirip Hayaller Çemberine çıkmak üzereyken yeterli pasif geliri sağlayacak bir yatırım satın almak için yeterli parayı toplamak amacıyla bankadan borç para alabilir miyim?
  Eğer kredi aracılığıyla fare yarışından çıkmaya yetecek kadar pasif gelir satın alabiliyorsanız, tebrikler! Yeni pasif gelirinizin harcamalarınızı aşıp aşmadığını hesaplamadan önce, kredi ödemelerinize ödemeniz gereken tutarı da içerecek şekilde harcamalarınızı artırmanız gerektiğini hatırlayın.
 • Fare Yarışı'ndan çıkmayı başardım. NAKİT AKIŞI Günlük Gelirimi alacak mıyım?
  Evet. Fare Yarışı'ndan çıktığınızda NAKİT AKIŞI Günlük Gelirinizi alırsınız. Hayaller Çemberinde ilk Maaş Gününü geçmek için beklemenize gerek YOKTUR.
 • "Herkes bu fiyata satış yapabilir" yazan bir piyasa kartı çekildiğinde, bu karttaki tanımla eşleşen varlıklarımın tamamını mı yoksa yalnızca birini satabileceğim anlamına gelir?
  Siz ve herhangi bir oyuncu, karttaki açıklamaya uyan varlıklarınızın herhangi birini veya tamamını satabilirsiniz.
 • Eğer Fare Kapanındayken Kovuldun Hanesine gelirsem, ve elimde yeterli nakit yoksa, hisselerimi satın alındığı fiyattan bankaya satabilir miyim? Parayı bankadan borç alabilir miyim?
  Hisselerinizi bankaya satamazsınız. Hisse senedi yalnızca bir oyuncu tarafından çekildiğinde fırsat veya pazar kartında belirtilen fiyattan mevcuttur. Ancak bankadan kredi çekebilirsiniz.
 • Aylık giderlerime kredi kartı ödemeleri de dahil olduğundan, her ödeme yapıldığında (her maaş gününde) sorumluluğu azaltmam gerekmez mi?
  Çoğu kişi kredi kartlarından aylık ödemeler yapıyor ancak aynı zamanda kredi kartından da yeni tutarlar alıyor. Bu nedenle oyun, kredi kartı borcunun aydan aya değişmeyen sabit bir düzeyde olduğunu varsayar. (Bütün yükümlülüğü ödemeyi tercih etmediğiniz ve dolayısıyla aylık ödemeyi de ortadan kaldırmadığınız sürece, aslında kredi kartı faturanızın tamamını ödemiş ve kredi kartınızdan yeni bir ücret alınmaması için kesinti yapmış olursunuz.)
 • Eğer Fare Kapanındayken Kovuldun Hanesine gelirsem, sıramı beklerken, kartlar diğer oyuncular tarafından çekildiğinde hisse senedi veya gayrimenkul satabilir miyim?
  Evet. Kartta "herkes yapabilir..." şeklinde belirtildiği sürece, diğer oyuncular tarafından çekilen kartların sunduğu fırsatlardan yararlanmaya devam edebilirsiniz.
 • CASHFLOW'u kaç kişi oynayabilir? Kendi başıma oynayabilir miyim?
  CASHFLOW® birden fazla oyuncu tarafından oynanacak şekilde tasarlanmıştır. Minimum 3, maximum 6 kişi ile oynandığında daha iyi etkileşim olur. Arkadaşlarınızı CASHFLOW® oynamaya, oyununuza katılmaya davet ettiğinizde, öğrenme deneyiminiz grubunuzun etkileşimiyle artacaktır.
 • Kovuldun Hanesine gelirsem, sıralarımı kaçırmış olmama rağmen neden hala pasif gelirimi alamıyorum?
  Kovulduğunuz zaman kazanılan nakit gelirinizi kaybeder ancak pasif gelirinizi korumaya devam edersiniz. Ancak yine de aylık giderlerinizi ödemeniz gerekir. Bu, yeni bir iş bulana kadar her turda bankaya para (harcamalarınızın pasif gelirinizi aşan miktarı) borcunuz olacağı anlamına gelir. Eğer yüksek maaşlı mesleklerden biriyseniz, bu durum sizi oyunun başlarında iflasa sürükleyebilir. Oyun kolaylığı açısından, her tur için bankaya ödenmesi gereken tutarı hesaplamak veya oyunun başlarında iflasla karşı karşıya kalmak yerine, iki turu tamamen kaçırmanızı tercih ettik.
 • Yeterli nakitim yoksa, yatırım amaçlı bir gayrimenkulün peşinatını ödemek için bankadan borç alabilir miyim?
  Evet. Yatırım amaçlı bir gayrimenkulün peşinatını ödemek için yeterli parayı toplamak amacıyla bankadan borç para alabilirsiniz ama banka kredisini yükümlülük olarak dahil etmeniz gerektiğini ve kredi tutarının %10'unun aylık gider olarak kaydedilmesi gerektiğini bilmelisiniz. Bu, nakit akışınızın mülk tarafından üretilen nakit akışına göre artacağı ve aylık kredi ödemenizin tutarına göre azalacağı anlamına gelir.
bottom of page