top of page

Çatışmaları çözmek ve daha sağlıklı ilişkiler sürdürmek için birlikte yol alalım!

Çift Terapisi, İlişki Terapisi Nedir?

Toplumun en temel yapı taşı, en küçük birliği ailedir. Zaman içerisinde değişen yaşam koşulları, modern Dünya'nın getirtiği dinamikler aile yaşamının şeklini değiştirmiştir. Hem kadın hem de erkeğin eşit koşullarda sürdürmeye çalıştığı hayatın getirdiği sorumluluklar, aynı alanı paylaşma, denge kurma ihtiyacı, kişilerin birbirini anlama çabası gibi aslında ilişkinin temelini oluşturan konular aile içi çatışmalara yol açabilir. Toplumu oluşturan aile birliklerinin sağlığı ve aile danışmanlığının/çift terapisinin önemi de tam olarak bu noktada ortaya çıkar.

 

Her iki tarafın da katıldığı danışmanlık sürecinde, aile bireylerinin birbirleri ile ilgili konuşmaya ihtiyaç duydukları konuların üzerinden geçilerek uzlaşma ve çözüme yönelik ortak yeni kararlar alınır.

 

PACT ® (Psychobiological Approach to Couples Therapy) Terapisi yani Çift Terapisine Psiko-Biyolojik Yaklaşım Yöntemi, Amerika’da bulunan dünyaca ünlü Dr. Stan Tatkin tarafından geliştirilen nörobilim, bağlanma teorisi ve insan uyarılmasının biyolojik temelleri üzerine yapılan güncel araştırmalar sonucunda uygulanmaya başlayan çift terapisi yaklaşımıdır. Zihin ve beden uyumunu esas alan, son derece pratik ve etkili bir yöntem olan PACT® Terapisi sayesinde, umut vaat etmeyen çiftlerin bile güvenli işleyen ilişkiler geliştirmelerini sağlayacak yeni bir bakış açısı ve yeni beceriler kazanması sağlanır. Duygu durumlarını birlikte yönetebilen bir çiftin hareket edebilme becerisi, o ilişkinin başarılı olup olmayacağını belirler. Birliktelik anlayışı, ilişkinin güvenli ve uzun ömürlü olması için en temel koşuldur. PACT yöntemi gelişimsel nörobilim, bellek, hızlı tanıma sistemleri, insan stres modeli, bağlanma ve regülasyona ilişkin bilgiler ve tekniklerle terapisti donatarak, çift terapisi yaklaşımına etkili bir yol haritası sunmaktadır.

Uluslararası geçerliliği olan PACT® sertifikasına sahip Gülce Tartal tarafından bu seanslar verilmektedir.

Aile, evlilik ya da çift terapisi almanın faydaları nelerdir?

Çocuklu ebeveynlerde yaşanan çatışmaların doğru çözümlere ulaştırılması, çocuğun hayatı ve kişiliği için oldukça önemlidir. Özellikle tek ebeveynli çocuklarda, çocuğa yansıması muhtemel sorunların önceden önlemini alabilmek için bu süreçte danışmanlık almak tüm aile bireylerindeki stresi azaltacaktır.

Evli çiftler, partneri olan kişiler, anne çocuğuyla/baba çocuğuyla ya da iki yakın arkadaş olarak ilişkilerinde problem yaşayan kişiler danışmanlık alabilir. Danışmanlığın genel amacı, yaşadığınız ilişkinin kimliği ne olursa olsun mevcut çatışmaları çözmek, kişilerin birbirine karşı olan davranışlarının hangi duyguyla tetiklendiği ve bu davranışlara verilen tepkilerin üzerine yoğunlaşılarak ilişkide aşılamayan, tıkanan durumları çözüme kavuşturmaktır.

En sık yaşanan anlaşmazlıklara örnek olan aşağıdaki konuları sizle birlikte çözüme ulaştırabiliriz:

 • Eşim evde bana yardımcı olmuyor.

 • Çocuğun öz bakımı ve yaşamıyla ilgili kendimi yalnız hissediyorum.

 • Talepte bulunamıyorum.

 • Cinsel sorunlarımızla ilgili konuşamıyorum.

 • Ortak alanımızda kendimi değersiz hissediyorum.

 • Çocuğumuz olduktan sonra benimle eskisi gibi ilgilenmiyor.

 • Bana özenli davranmadığını, beni dinlemediğini düşünüyorum.

 • Birbirimizi seviyoruz ancak anlaşamıyoruz, mutsuz hissediyorum.

 • Eşimin kendi ebeveynleri ile kendi ailesi arasında denge kuramadığını görüyorum.

Aşılamayacak sorun yoktur, eksik iletişim vardır. Yaşadığınız sorunların birlikte üzerine eğilerek çalışabilir, ilişkilerinizde daha sağlıklı bambaşka boyutlar görebilirsiniz.

Çatışmaları çözmek ve daha sağlıklı ilişkiler sürdürmek için birlikte yol alalım!

Kalbinize Yolculuk için
Bizimle İletişime Geçin!

Tel:          0531 527 52 57

E-posta: destek@kalptenbire.com

 • Beyaz Facebook Simge
 • Beyaz Instagram Simge
 • YouTube - Beyaz Çember
 • Pinterest - Beyaz Çember

Mesajınız başarıyla alınmıştır!

bottom of page