top of page

Retiküler Aktivasyon Sistemi


Eğer hayallerini gerçekleştirmek istiyorsan eğer kendi potansiyeline ulaşmak istiyorsan, eğer hayallerin gerçek olsun istiyorsan.


O halde çok önemli bir görevin var imgeleme konusunda usta olmalısın.

Nereden çıktı şimdi imgeleme diyebilirsiniz. Burada ruhsal herhangi bir şeyden bahsetmiyoruz. Burada bilimden ve araştırmalardan bahsediyoruz.

İmgeleme oldukça güçlü bir yetenektir. Çekim yasasını duymuş olabilirsiniz ya da İmgeleme kelimesini veya yaratım ifadesini duymuş olabilirsiniz.

Beyninizin Retiküler Aktivasyon Sistemi denilen bir bölgesi vardır. Burası nöron ağlarının bulunduğu yerdir. Bu merkez bir filtre gibi çalışır. Belli bilgilerin beyine geçmesine izin verir.


Peki bu filtreyi kim programlar?


Tabii ki siz ve hayatınızda bulunmuş olan kişiler. Farz edelim kendinizi sevilmez buluyorsunuz tahmin edin Retiküler aktivasyon sistemi ne yapar?

Elbette ki size sevilmediğiniz her türlü durumu gösterir. Yani çekim yasası olarak da anlatılmaya çalışılan durum aslında budur. Sizin programınızda sevilmediğinize dair bir kalıp var ise bu kalıp sayesinde yaptığınız yayın size bunu yaşattıracak olan kişileri hayatınıza çeker.

Peki bu ne işe yarar?

Beyniniz gün içerisinde milyonlarca veriye maruz kalır ve bütün bu verilerin filtrelenmesi gerekir. Aksi takdirde tahmin edersiniz ki beyniniz dağılır ve patlar. Tam da burada Retiküler Aktivasyon Sistemi devreye girer ve verileri filtreler. Yani bu sistem aslında sadece odaklandığınız şeyleri dikkatinize getirerek beyninizi korur.


İşte tam da burada Retiküler aktivasyon sistemini yeniden programlamanız gerekir. Bunu da ancak imgeleme yoluyla yapabilirsiniz. Böylece artık beyniniz yeni yollar aramaya başlar, fırsatları gözler, tesadüfleri yakalar. Bu ancak imgeleme yoluyla olur.

Diyelim ki değersizlik duygunuzu değiştirip öz değerinizi geliştirmek istiyorsunuz. Bunu yapabilmenin bilimsel anlamda iki yolu var; önce kendinizi gelecekte daha değerli olduğunuz bir anda görerek nasıl hissettiğinize bakın. İşte tam da burada hislerin merkezi olan kalp devreye girer. Bu nedenle kalpten imgeleme egzersizleri önemlidir. Bunun için gözlerinizi kapatıp kalbe giderek kendinizi değerli hissettiğiniz anda görün. Kendinizi iş yerinde konuşurken önemli bir projeyi tamamlarken ya da olumsuz ilişkilerinizi bırakırken görebilirsiniz. Bütün bunları yaparken ikinci adımda ise olumlu duyguları hissetmelisiniz. Kendinizi daha mutlu, daha şükran dolu, daha neşeli, daha keyifli, daha büyük hissedebilirsiniz. Kendinizi o işi yaparken ya da hayalini kurduğunuz yerde görebilirsiniz.


İşte bilimin de havalı tarafı bu: Beyninizi artık farklı bir filtre olarak çalışması için eğitmeye başlamış olursunuz. Beyin bir şeyin gerçek ya da imaj olduğuna anlamaz. Beyniniz imge olup olmadığına bakmadan gördüklerini gerçeğe çevirir. Siz kendinizi istediğiniz bir şeyi aldığınızı gördüğünüzde ya da hayalini kurduğunuz şeyi yaptığınızı gördüğünüzde ve bu duyguyu hissettiğinizde beyninizde bunu gerçek algılar. Bunları sanki gerçek bir anıymış gibi kaydeder ve dolayısıyla beyninizi yeniden kodlar. Yani Retiküler aktivasyon sisteminizi yeniden kodlar.


Kalpten İmgelemenin Faydaları


İşin önemli tarafı siz ne kadar çok imgeleme yaparsınız;

1- O kadar çok kendinize güveniniz gelir

2- O kadar çok kendinizi daha güvende hissedersiniz


Bunu her sabah kalktığınızda yapabilirsiniz, ki bu sadece 30 saniyenizi alır. Örneğin; her sabah kalktığınızda harika bir gün yaşadığınızı imgelerseniz, araştırmalara göre o kadar daha fazla yetenekleriniz gelişir ve artar.

Sanki gerçekten yapıyormuş gibi, olmuş gibi yaşamaktan bahsediyoruz hem de sadece 30 saniye bile bunun için yeterli. Bu durum bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bunları gerçekleştiriyor olmanızın tek nedeni bilimsel araştırmaların gösterdiklerine göre beyninizi yeniden programlıyor olmanızdır. Yani aslında beyninizdeki nöron ağlarını yeniden şekillendirirsiniz. Eğer konuşmaktan çekinen biri iseniz, kendinizi ne kadar fazla topluluk önünde konuşurken hayal eder ve iyi hissederseniz o kadar fazla özgüveniniz artar ve aslında gerçekte o konuşmayı da yaparsınız. Yani aslında konuşmamak için bahaneler üretmek yerine filtreyi değiştirdiğiniz için artık konuşmak için fırsatlar kollamaya başlarsınız.


Bu yüzden imgeleme bu kadar önemlidir. Şimdi kendiniz için bir şey yapmaya ne dersiniz. Her gün sadece 30 saniye gözlerinizi kapatarak kendinizi o hissettiğiniz hayalinizde görün. Siz buna değersiniz. Hayatınızda değişime sadece 30 saniye zaman ayırmak.

Banka hesabınızda paranızın arttığını gördüğünüzde nasıl hissederdiniz?

Gitmek istediğiniz yere kolaylıkla gidebildiğinizi gördüğünüzde nasıl hissederdiniz?

Çocuğunuzu alıp Disneyland’a götürdüğünüzü hayal edin nasıl hissederdiniz?


İşinizden yeterince para kazanıyor olsaydınız nasıl hissederdiniz?


Sabahları kalktığınızda kendinizi kötü hissetmek yerine güveni yerinde morali yüksek ve enerji dolu bir insan olarak görmek istemez misiniz?


Bunun için bu 30 saniyeye değer.


400 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page