top of page

Aile Dizimi Nasıl Uygulanır?


Aile Dizimi, Bert Hellinger tarafından ortaya çıkarılıp geliştirilmiş bir psikoterapi yöntemidir.


Atalarımızdan bizlere transfer olan duygu durumları, bu duyguların hayatımızda hangi alanlarda ne gibi blokajlar yarattığı ve tüm bunların çözümüne yönelik yapılan bir çalışmadır.


Bireysel Aile Dizimi veya Grup Aile Dizimi olmak üzere iki farklı şekilde de açılım yapılabilir.


Bireysel Aile Dizimi çalışmasında; Danışan, Danışman ve objelerle bire bir bir çalışma gerçekleştirilir. Burada amaçlanan danışanın objeler üzerinden bilinçdışı düzlemde kendi ailesine bakış açısını anlayabilmek, danışanın bu dinamikleri fark etmesini sağlamaktır. Asla danışana başka bir bakış açısı dayatılmaz. Olanı görmesi ve buna kabul vermesi beklenir. Burası en kritik olan noktadır, aksi takdirde zamanı gelmeden açan çiçekler gibi zamanı gelmeden yapılan müdahaleler de kişilerde farklı durumları ortaya çıkarabilir. Katman katman, tek tek açarak bu sebeple de yavaş ilerleyen bir süreç izlenmesi en sağlıklı olanıdır.


Grup Aile Dizimi çalışması ise; Danışan, Danışman ve başka kişilerin de katılımıyla gerçekleştirilir. Bireysel Aile Dizimi’nden farklı olarak objeler yerine insanlar vardır. Burada somatik deneyimlemeden faydalanırız.


Danışan, Danışmanın yanına oturarak çözülmesini istediği konusunu dile getirir ve kendisini temsil edecek kişiyi katılan diğer kişiler arasından seçer. Çoğunlukla bu şekilde başlanır ancak bu her zaman bu şekilde de başlamayabilir. Danışman gerekli gördüğü takdirde farklı bir duygu, durum veya kişi üzerinden de dizimin açılımını yapabilir. Temsilci kişiler tamamen bedensel duyumsama, bedensel tepkiler ve hisler aracılığıyla gelen bilgileri alana aktarırlar. Yani temsilci olarak çıkan kişiler bedenlerinde hissetmeye başladığı duygularla dizimi yönlendirir. Danışman da kendi deneyimi ve gözlemleri doğrultusunda danışanla birlikte dizimi yönetir. Danışan ailede sıkışıp kalan dinamikleri daha kolay görerek ve en önemlisi ailenin yerine bunları gözlemleyerek konunun açılmasını sağlamış, tekrar eden döngüleri kırmış yani konusunu çözüme kavuşturmuş olur. Bunda da yine en sağlıklı olanı Bireysel Aile Dizimi’nde olduğu gibi katman katman açılarak yavaş yavaş ilerlenmesidir.

185 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page